Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
piątek, 7 maja 2010
Wyspa Rossa, Antarktyda
EREBUS – Najbardziej aktywny wulkan Antarktydy wznosi się na wysokość 3764 metrόw na zachodzie wyspy Rossa. Wraz z młodymi stratowulkanami Bird, Terra Nova i Mount Terror formuje wyspę. Komin wulkaniczny Mount Erebus wieńczy stożek, w ktόrym znajduje się kaldera. Głόwny krater Mount Erebus ma następujące wymiary: 137 metrόw głębokości i średnicę od 457 do 549 metrόw. Krater wewnętrzny jest szeroki na 183 metry i o głębokości 91 metrόw. Wulkan został odkryty przez brytyjskiego podrόżnika Jamesa Rossa w trakcie jego antarktycznej ekspedycji w 1841 roku. Nazwa Erebus pochodzi od greckiego Boga Ciemności. Podrόżnik nadał mu nazwę swojego flagowego statku, natomiast nazwa sąsiedniego wulkanu Mount Terror pochodzi od innego statku-uczestnika ekspedycji. Kiedy Ross dostrzegł Erebus wulkan znajdował się w stanie erupcji: w nocy widoczne były na jego wierzchołku obłoki czerwonego światła, za dnia obłok czarnego pyłu zasłaniał krater. W trakcie kolejnej ekspedycji w 1908 roku Brytyjczykom udało się dotrzeć do głόwnego krateru. Mount Erebus cechują erupcje typu strombolijskiego, w ktόrych mało ruchliwa lawa blokuje krater tworząc w nim jeziora. Wulkan wyrzuca z siebie bomby wulkaniczne (większe strzępy zakrzepłej w powietrzu lawy) oraz mniejsze okruchy przybierające w trakcie gwałtowniejszych erupcji postać świecących chmur. W jego głównym kraterze znajduje się aktywne od 1972 roku jezioro lawy, które wybucha do sześciu razy dziennie. O obu wulkanach Erebus i Mount Terror wspomniał Howard Philip Lovecraft w opowiadaniu „W gόrach szaleństwa”. Erupcje: 1912, 1915, 1947, 1955, 1963, 1972-2013 (stale aktywne jezioro lawy, bomby wulkaniczne o średnicy do 10 m wyrzucane na wysokość 1 km nad główny krater).
28 listopada 1979 roku o zbocze tego aktywnego wulkanu rozbił się lecący z Nowej Zelandii samolot z 257 pasażerami na pokładzie. Wszyscy zginęli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz