11 marca 2023 roku (dwunasta rocznica trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii) o godzinie 12.12 czasu WIB doszło do erupcji piroklastycznej jawajskiego wulkanu Merapi (jednego z najgroźniejszych wulkanów Indonezji). To wulkan zdolny do generowania niebezpiecznych spływów piroklastycznych ze względu na aktywność kopuł lawowych. W każdym razie około godziny 12.12 południowo-zachodnim zboczem Merapi zszedł masywny spływ piroklastyczny, który dotarł na odległość 7 km. Opad popiołu miał miejsce we wioskach na południowym zboczu wulkanu. W wioskach blisko wulkanu wybuchła panika. Póki co nie mam jednak informacji o rannych czy ofiarach śmiertelnych.
Kolejny spływ piroklastyczny zszedł południowo-zachodnim zboczem Merapi o godzinie 15.03 czasu WiB.
Opad popiołu zarejestrowano m.in. w wioskach Mangunsuko, Shaman, Patent, Sengi, Wonolelo, Krogowanan, Klakah i Tlogolele.
Pytanie czy to przedsmak intensywniejszej aktywności piroklastycznej Merapi w najbliższych miesiącach. Poczekamy zobaczymy.
Od kilku dni trwa intensywny rój trzęsień ziemi pod wulkanami Tanaga i Takawangha na aleuckiej wyspie Tanaga. Opisałem ją w "Sekretach wysp wulkanicznych" (książka popularnonaukowa jest nadal do kupienia - poniżej link). Wulkanolodzy z AVO podnieśli alarm dla kompleksu wulkanicznego Tanaga na pomarańczowy. Jednak czy dojdzie do erupcji z któregoś z dwóch wulkanów nie wiadomo.
Trwa słaba aktywność eksplozywna wulkanu Tinakula (Wyspy Salomona).
Na zdjęciach Michelle Coombs i M.Itsnaini wodospad Falls Point na północnej stronie wyspy wulkanicznej Tanaga oraz dzisiejsza erupcja jawajskiego wulkanu Merapi.
https://bonito.pl/produkt/wulkany-sekrety-wysp-wulkanicznych
EDIT: W nocy 13 marca 2023 roku zaobserwowano żarzenie się wulkanu tarczowego Nymauragira (DRK). Obserwatorium Wulkanologiczne Goma potwierdziło obecność erupcji w kalderze wulkanu. Póki co nie mam informacji o wypływie lawy w Parku Narodowym Virunga.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz