Bardzo lubię wyszukiwać stare archiwalne zdjęcia erupcji wulkanicznych, gdyż mogą się one stać przydatne przyszłym adeptom geografii, geologii czy wulkanologii. Tym razem natrafiłem na dużo archiwalnych zdjęć z erupcji lawowej wulkanu Matavanu na wyspie Savai'i (Samoa) w latach 1905-11. W trakcie erupcji Matavanu we wrześniu 1905 roku wylewy lawy dotarły aż do morza formując nową linię brzegową wyspy Savai'i. Duża wioska zwana Saleaula uległa niemal całkowitemu zniszczeniu - w obecnie kompletnie odbudowanej Saleaula znajdują się m.in. ruiny kościoła na polu lawowym. Erupcja Matavanu, która trwała do 1911 roku doprowadziła do ewakuacji mieszkańców Savai'i na wyspę wulkaniczną Upolu. W początkowej fazie erupcji wylewy lawy osiągały grubość dochodzącą do 8 metrów i były podsycane przez fontanny lawy o wysokości 200-300 metrów. Na północno-wschodnim wybrzeżu Savai'i znajduje się rozległe pole lawy z erupcji Mount Matavanu.
Czytałem że jeśli chcielibyście dostać się do obficie zalesionego krateru Mount Matavanu to musicie szukać lokalnego przewodnika Se'u zwanego Da Crater Man.
Na wyspie wulkanicznej Upolu znajdują się trzy niewielkie jeziora kraterowe Lanoto'o, Lanoata'ata i Lanoanea. To pierwsze na zdjęciu - otoczone pięknym tropikalnym lasem deszczowym. Trekking do niego trwa dwie godziny.
Archiwalne zdj. Museum of Samoa/ Klinkmuller Family Collection, fotograf: Gustav Klinkmuller.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz