środa, 25 marca 2020

Aktywność wulkaniczna w marcu 2020 - zbiorczy post

Dawno nie pisałem na tym blogu. Wybaczcie. Jestem po prostu przejęty pandemią koronawirusa Sars-Cov2 i choroby Covid19 na całym świecie i codziennie monitoruję jej przebieg na moim Twitterze. Wulkany stały się dla mnie tematem nieco drugorzędnym, ale zerkam na ich aktywność erupcyjną w oczekiwaniu na coś nagłego. Pandemia koronawirusa na praktycznie całym świecie (jeszcze poza Antarktydą) to wydarzenie bezprecedensowe, którego długofalowe skutki medyczne, społeczne, gospodarcze i ekonomiczne mogą być dla nas wszystkich opłakane. Muszę informować o jej przebiegu, gdyż wierzę że rzetelna informacja może ocalić życie. Potrzebujemy rzetelnych informacji o tym podstępnym i bardzo zaraźliwym wirusie, aby chronić siebie, swoich bliskich, przyjaciół, znajomych. Jestem świadom kolektywnej katatonii licznych państw na świecie (w tym krajów UE), których politycy bezmyślnie ignorowali ostrzeżenia płynące od epidemiologów, lekarzy czy pracowników służb wywiadowczych. Aby wyhamować przebieg tej groźnej pandemii i odciążyć służbę opieki zdrowotnej musimy dystansować się społecznie, siedzieć w domach i wspierać się wzajemnie. Już nie ma czasu na zwlekanie. Żal mi oczywiście wielu utalentowanych i przedsiębiorczych ludzi, którzy dzięki obostrzeniom i restrykcjom rządowym dotykającym wielu branż (artystycznej, muzycznej, gastronomicznej, turystycznej) tracą dochody, tudzież są zwalniani z pracy. Sam od kwietnia 2020 roku będę oficjalnie osobą bezrobotną. I trudno mi przewidzieć co będzie ze mną dalej. Ale póki mogę zamierzam informować zarówno o tej pandemii (na moim Twitterze), jak i o wulkanach.

Twitter:

https://twitter.com/Wulkany1

I ewentualnie Patronite, gdyby ktoś chciałby mnie w przyszłości troszkę wspomóc finansowo:

https://patronite.pl/wulkanyswiata

Zatem skrótowo wulkany:

- Szywiełucz (Kamczatka, Rosja) - Aktywność erupcyjna kopuły lawowej tego wulkanu w toku. 25 marca 2020 roku eksplozja generuje obłok erupcyjny o wysokości 3-3.5 km. Kod awiacji pomarańczowy.

- Erta Ale (Etiopia) - boczna erupcja szczelinowa wulkanu tarczowego Erta Ale ustała.

- Sabancaya (Peru) - Umiarkowana aktywność eksplozywna peruwiańskiego wulkanu w toku. Eksplozje generują obłoki popiołu sięgające wysokości 3 km ponad krater.

- Pacaya (Gwatemala) - Aktywność strombolijska w kraterze stożka MacKenney. Z aktywnego stożka schodzą dwa niewielkie wylewy lawy zasilane przez eksplozje strombolijskie.

- Dukono (Halmahera, Indonezja) - 22 marca 2020 roku obłok popiołu z aktywnego krateru Malupang Warirang sięgnął wysokości 1.6 km. Na zdj. Magma Indonesia. Drugi stopień alarmu obowiązuje dla tego aktywnego indonezyjskiego wulkanu.

- Etna (Sycylia, Włochy) - Dwa stożki aktywne strombolijsko w kraterze Voragine wulkanu Etna. Wylewy lawy z licznymi rozgałęzieniami płyną w kierunku Bocca Nuova. Temperatura maksymalna wylewu lawy to 832 stopnie C, co wykazał pomiar włoskich wulkanologów w dniu 19 marca 2020.

- Nevados de Chillan (Chile) - Eksplozja w dniu 19 marca 2020 roku generuje obłok erupcyjny o wysokości 1.5 km ponad aktywny krater.

- Kluczewska Sopka (Kamczatka, Rosja) - Eksplozywna aktywność tego pięknego kamczackiego wulkanu w toku. 20 marca obłok erupcyjny sięgnął wysokości 5.5-6 km ponad krater. Zdj. Kvert.

Alaska - 16 marca 2020 roku zarejestrowano małe eksplozje wulkanu Semisopochnoi (Aleuty). Z kolei 14 marca obserwacja satelitarna wykazała obecność lawy w kraterze wulkanu Shishaldin i świeżego popiołu na jego południowo-wschodnim zboczu. 15 marca inny aleucki wulkan Cleveland wyemitował obłok pary.

Aktywne pozostają także dwa japońskie wulkany: Sakurajima i Aso. 25 marca 2020 roku dochodzi do eksplozji wulkanu Sakurajima z krateru Minamidake (godzina 05.39 am), która generuje obłok erupcyjny o wysokości 1.4 km. Z kolei wulkan Aso nader często emituje obłoki popiołu sięgające wysokości 1.3-1.4 km ponad aktywny krater Nakadake.

Na razie tyle. Uważajcie na siebie i pamiętajcie o dystansowaniu społecznym, bo to bardzo trudny i niepokojący czas.

2 komentarze:

  1. Podziwiam za zgromadzenie tyłu informacji o wulkanach. Niedawno odwiedziłam kilka nieczynnych wulkanów w Chile m on. Calbuco, który miał erupcje sześć lat temu. Teraz szczególnie interesuje się tematem, ponieważ sytuacja zmusza mnie do pozostania w Valdivii na jachcie przez jakiś czas. Polna na zniszczenia, jakich dokonała erupcji wulkanu w tym mieście 60 lat temu szukam możliwości informowania się o aktywności wulkanów w Chile. Może jakaś wskazówka? Pozdrawiam z pokładu s/y 3 Océanos. Mira

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Chile obecnie aktywne są wulkany Nevados de Chillan i Villarrica. Od czasu erupcji w Calbuco w 2015 roku nie było na terytorium Chile silniejszej erupcji wulkanicznej.

      Usuń