Pierwsze ofiary śmiertelne wulkanu w tym roku. 21 maja 2016 roku spływy piroklastyczne schodzą z Gunung Sinabung w godzinach 02:28, 03:08, 04:39 i 04:48 i docierają do rzeki Lao Baurus na zachód od wulkanu. Obłoki popiołu sięgają wysokości 3 km. Gorejące chmury zabijają trzy osoby, a cztery zostają ciężko poparzone. Ofiary znajdowały się w tzw. Czerwonej Strefie. Trwa akcja poszukiwawcza. Zdj. Hasron David Ginting.
UPDATE: Stan 22 maja 2016 roku - Niestety liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego spływu piroklastycznego z Sinabung wzrasta: 7 zabitych, 2 osoby w stanie krytycznym. Wszystkie ofiary pracowały w swoich farmach w wiosce Gember 4 km od zbocza wulkanu. Gorejące chmury zniszczyły budynki i uśmierciły liczne zwierzęta hodowlane.
Jaki jest stosunek odległości do wysokości dla spływów piroklastycznych?
OdpowiedzUsuńDzięki za pytanie, bo mnie zaintrygowało. Poszperałem na ten temat. Jak wiadomo gorące spływy piroklastyczne są bardzo ruchliwe i poruszają się zazwyczaj z prędkością >10 m/s, czasem >100 m/s. Dystans jaki pokonają zależy od masy wyrzuconej tefry oraz wysokości z jakiej gorejąca chmura zaczyna spływać. Większe spływy piroklastyczne są bardziej mobilne niż mniejsze. Erupcja Sinabung (a w zasadzie kopuły lawowej tego wulkanu) może potrwać jeszcze kilka lat. Kopuła lawowa z czasem zwiększy swą objętość i wysokość, będzie zatem silniej kolapsowała, a co za tym idzie spływy piroklastyczne będą przebywały większe odległości i będą się bardziej rozszerzać.
Usuń