Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
środa, 6 sierpnia 2014
Trzy potężne erupcje wulkaniczne na Io w sierpniu 2013 roku
Lubię pisać o Io, najbardziej aktywnym wulkanicznie ciele niebieskim naszego Układu Słonecznego. W sierpniu 2013 roku w ciągu zaledwie dwóch tygodni Io targnęły trzy potężne erupcje wulkaniczne. Io obok Ziemi jest jedynym obiektem astronomicznym na którym aktywne wulkany produkują wylewy gorącej lawy. Z powodu niskiej grawitacji owego księżyca Jowisza wulkany na Io wyrzucają materiał wulkaniczny na wysokość dziesiątek kilometrów, a wylewy lawy ze szczelin zalewają ogromne połacie powierzchni księżyca. Pierwsze dwie erupcje wykryto przy użyciu jednego z dwóch teleskopów Keck zlokalizowanych na wulkanie Mauna Kea (Big Hawaii, Hawaje). Jaśniejsza erupcja z kaldery Rarog Patera wyprodukowała według oszacowania wylew lawy o grubości 9 metrów, który pokrył obszar o powierzchni 130 km kwadratowych. Druga erupcja w pobliżu kaldery Heno Patera pokryła lawą obszar o powierzchni 320 km kwadratowych. Obie miały miejsce w południowej hemisferze Io. Jedna z najjaśniejszych erupcji w ogóle zaobserwowanych na Io miała miejsce 29 sierpnia 2013 roku. Tym razem zaobserwowano ją przy użyciu teleskopu North Gemini na wulkanie Mauna Kea. Obejmowała ona fontanny lawy ze szczelin. Wulkany na Io odkryto w 1979 roku, a pomiędzy 1979 a 2006 rokiem zaobserwowano na Io 13 potężnych erupcji wulkanicznych.
I pomyśleć, że jest tam tak zimno, bowiem od słońca dzieli układ Jowisza aż 5,2 AU! A tu okazuje sie, że na Io jest normalne piekło... :)
OdpowiedzUsuńTych erupcji na Io jest oczywiście więcej, po prostu Io nie jest regularnie przez astronomów obserwowany.
Usuń