Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
czwartek, 12 września 2013
Arenal budzi się do życia?
Mieszkańcy La Fortuna de San Carlos od kilku dni robili zdjęcia wulkanu, który emitował obłoki pary. Możliwość przebudzenia wulkanu natchnęła nadzieją branżę turystyczną... a nuż turyści znowu zaczną tłumnie przybywać do Parku Narodowego Arenal, aby zobaczyć wybuchający wulkan (który zapadł w drzemkę w 2010 roku). Obserwatorium Kostaryki (OVSICORI) twierdzi jednak, że obłoki pary są rezultatem aktualnego wzrostu opadów deszczu, gdyż obłoki emitowane przez wulkan składają się w większości z wody. Brak aktywności sejsmicznej Arenal, a 'głośnie odgłosy' dochodzące od wulkanu to zapewne spadające odłamki skał i głazy po porze deszczowej.
Monitoring islandzkich wulkanów coraz dokładniejszy - jak informuje Iceland Review. Przyczynił się do tego grant Unii Europejskiej w wysokości 6.3 milionów euro. Monitoring GPS, sejsmografy, radary, czujniki zostaną rozmieszczone na głównych islandzkich wulkanach, w tym, rzecz jasna, na najbardziej aktywnych. Dla przykładu już tego lata czujniki fal dźwiękowych rozmieszczone zostały w lesie Þjórsárdalsskógur. "Badamy wszystko, od najmniejszych trzęsień ziemi po najsłabsze oznaki aktywności" - mówi geofizyk Freysteinn Sigmundsson z Islandzkiego Instytutu Nauk o Ziemi. Ma to na celu dokładniej przewidzieć rozwój przyszłej erupcji wulkanicznej oraz uszczegółowić modele dystrybucji popiołu.
Dzisiejszego ranka erupcje wulkanów Szywiełucz, Sakurajima i Suwanosejima wygenerowały chmury popiołu sięgające wysokości odpowiednio 5.8 km, 4.2 km i 1 km.
Pośrednio związane z wulkanizmem, ale miejsce robi wrażenie:
http://dtbbth.blogspot.com/2013/09/dolina-mynow-we-woskim-sorrento.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz