Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
wtorek, 22 stycznia 2013
Puyehue-Cordon Caulle i Tongariro
Wygląda na to, że rozpoczęła się nowa umiarkowana erupcja wulkanu Puyehue-Cordón Caulle. Chmura popiołu sięga wysokości 3.4 km. Odnotowano jego opad na Puyehué, Entre Lagos i Osorno. EDIT: Informacja błędna. Nie ma nowej erupcji. Chmura popiołu nad wulkanem powstała na skutek re-mobilizacji warstw popiołu.
Nowozelandzki Geonet wykazuje zaniepokojenie sytuacją wulkanu Tongariro. Kratery Te Maari, miejsce dwóch erupcji w sierpniu i listopadzie 2012 roku ulegają odgazowaniu. Aktywność sejsmiczna słaba, trzęsień ziemi nie notuje się. Emisja pary i wulkanicznych gazów. Tongariro może wybuchnąć bez ostrzeżenia w każdej chwili. Na zdjęciu Geonet Górny Krater Te Maari. Z kolei 'gorące jezioro' w kraterze wulkanu White Island wykazuje silniejszą niż zwykle semi-regularną aktywność hydrotermalną (na środkowym zdjęciu). Kopuła lawowa o abstrakcyjnym kształcie nie wykazuje oznak zmian.
EDIT: 22 stycznia 2013 roku doszło do bardzo małej erupcji wulkanu Miyakejima (Japonia, Wyspy Izu).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz