Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
czwartek, 20 grudnia 2012
Tungurahua, Pacaya, Plosky Tolbachik i White Island
Status erupcji wulkanu Tungurahua (Ekwador) - kolumna ciemnego popiołu nad wulkanem sięga wysokości 2-3 km, mają miejsce sporadyczne silniejsze eksplozje oraz spływy piroklastyczne (jeden z nich dotarł na odległość 4 km w kierunku La Hacienda). Wylew lawy z wulkanu zaczął niszczyć wegetację. Eksplozje przypominają odgłosy wystrzałów z broni palnej, trzęsą się szyby w okolicznych domach. Opad popiołu w Rio Verde, Banos, Runtún, Juive, Pondoa i El Manzano. Od erupcji w dniu 14 grudnia nowa magma dociera do krateru i jest wyrzucana. Popiół szary, jasno-kremowy, zawiera kryształy plagioklazów. W nocy widoczne fontanny lawy i ejekcje rozżarzonych bloków skalnych.
Status erupcji Plosky Tolbachik (Kamczatka): pełna wigoru emisja lawy, której wylewy sięgają długości już 20 km. Silna aktywność sejsmiczna.
Erupcja wulkanu Pacaya w Gwatemali: Rankiem 18 grudnia 2012 roku trzy niewielkie eksplozje targnęły wulkanem Pacaya. Od roku 2010 to pierwszy przejaw aktywności erupcyjnej tego wulkanu. Na zdjęciu by CONRED.
Kopuła lawowa wulkanu White Island (Nowa Zelandia) nie rośnie. Brak zmian na jej powierzchni. Kopuły lawowe są tworzone przez magmę, która utraciła większość gazów i stała się tym samym lepka. Wtedy tworzy się kopuła lawowa i zatyka otwór erupcyjny. Kopuła lawowa nigdy wcześniej nie pojawiła się na White Island. W 2000 roku w trakcie erupcji White Island magma została wyrzucona eksplozywnie w formie roztopionych skał czyli bomb wulkanicznych.Naukowcy użyli termometru Infra-Czerwieni, aby dokonać pomiarów temperatur kopuły i jeziorek na White Island. Najwyższa temperatura kopuły to 187 stopni Celsjusza, gorącego jeziora na południu 71 stopni, natomiast chłodniejszego 35 stopni.
Niezwykle interesujący blog. Chylę czoła przed wiedzą i sposobem jej upowszechniania.
OdpowiedzUsuńDziękuję za ciepłe słowa, które motywują do dalszej pracy i rozpowszechniania wiedzy o wulkanach.
OdpowiedzUsuń