Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
wtorek, 27 marca 2012
Tungurahua, Batu Tara i Popocatepétl
Rankiem 26 marca z krateru wulkanu Tungurahua w Ekwadorze unosiła się chmura pary i popiołu na wysokość do 3 km. Znaczący opad popiołu odnotowano na obszarach San Francisco i Black River, umiarkowany w Baños, Ventanas en Runtún, Juive, Pondoa, Puntzán i Cusúa. Aktywność eksplozywna wulkanu: słaba/umiarkowana.
Tego samego dnia indonezyjskim wulkanem Batu Tara na Morzu Sunda targnęła silniejsza erupcja niż zazwyczaj. Z uwagi na obłok popiołu kolor kodu awiacji zmieniono na 'pomarańczowy'. Na fotografii wylew lawy z Batu Tara (indonezyjski Stromboli).
Popocatepétl w Meksyku wykazuje oznaki aktywności, co wcale nie dziwi. 24/25 marca naliczono 33 małe emisje pary i gazu, którym towarzyszyły słabe trzęsienia ziemi oraz wulkaniczne drgania. W nocy z soboty na niedzielę krater wulkanu się żarzył. CENAPRED zaleca nie zbliżać się do wulkanu na odległość do 12 km.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz