Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
sobota, 18 lutego 2012
Aktywność wulkanu Kanaga na Alasce / Cleveland
Według AVO 18 lutego 2012 roku miała miejsce prawdopodobna eksplozywna aktywność alaskańskiego (aleuckiego) wulkanu Kanaga. W godzinach 15.23-27 UTC stwierdzono wulkaniczne wstrząsy. Satelita wykrył chmurę popiołu o długości 8 km 39 km na północny-wschód od Kanaga. Wulkan jest niespokojny, w związku z tym AVO zmienia Kolor Kodu Awiacji na Żółty. W przypadku dojścia do eksplozywnej erupcji produkującej popiół poinformują o tym lokalna sieć sejsmiczna, satelitarne alarmy o wykryciu popiołu, infradźwięki oraz wulkaniczne wyładowania atmosferyczne. Ostatnia erupcja Kanaga miała miejsce w latach 1993-95.
Inny alaskański (aleucki) wulkan Cleveland buduje nową kopułą lawową. Zdjęcie satelitarne sensora Terra Sar-X z 10 lutego 2012 roku wyraźnie ją pokazuje w kraterze Cleveland. Trwa centralna efuzja lawy. Cechą charakterystyczną wulkanów na Alasce jest ich eksplozywność. Rosnąca w kraterze kopuła lawowa zakrywa otwór erupcyjny, ciśnienie rośnie i w końcu musi dojść do jego ujścia/eksplozji. Niestety Cleveland nie posiada sejsmometrów bezpośrednio na wyspie Chuginadak - w śledzeniu jego aktywności wulkanologom pomagają dalsze sejsmometry, satelity i detektory wyładowań atmosferycznych. Silna erupcja eksplozywna Cleveland może zablokować kanały komunikacji lotniczej i stworzyć zagrożenie dla samolotów.
Być może jeszcze w tym roku doczekamy się potężnej erupcji wulkanicznej na Alasce a la Redoubt, Spurr czy Okmok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz