Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
niedziela, 13 listopada 2011
Galeria Nyamuragira AD 2011
Ruszyły wycieczki w kierunku wybuchającego wulkanu Nyamuragira w Parku Narodowym Virunga. Na Facebooku mamy relację z nocnej wyprawy. Szczelina, z której tryska płynna lawa jest długa na 500-1000 metrów. Fontanny lawy sięgają wysokości aż 400 metrów. Uformowany został nowy stożek. Ogromna chmura dwutlenku siarki rozciąga się na zachód od wulkanu. Uwierzcie mi, oddałbym wiele by zobaczyć takie widowisko z bliska! Kilka zdjęć pokazuje ów spektakularny pokaz ziemskich sił. To podobno największa erupcja wulkanu Nyamuragira od 100 lat. Przypominam, że erupcja tego wulkanu w 1989 roku trwała dziewięć miesięcy, a erupcja ze stycznia 2010 roku zakończyła się po kilku dniach. Kongo zaprasza turystów, by zobaczyli aktualną erupcję, co wcale nie jest bezpieczne w nękanym wieloletnią wojną domową kraju. Czekam na rychłą odpowiedź Etny.
Trudno to sobie wyobrazić, ale w trakcie erupcji Laki w 1783 roku fontanny lawy sięgały wysokości podobno aż 1.4 km. W trakcie erupcji Oshima w 1986 roku wysokość fontann lawy wyniosła maksymalnie 1-1.6 km. Erupcja Kilauea Iki w 1959 roku zasłynęła także ze spektakularnych fontann lawy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz