Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
środa, 28 września 2011
Piętnasty paroksyzm erupcyjny Etny
Nowy Południowo-Wschodni Krater Etny (New Southeast Crater) rozpoczął dzisiejszym późnym popołudniem piętnasty od stycznia 2011 roku paroksyzm erupcyjny sycylijskiego wulkanu. Interwał czasowy między poprzednim paroksyzmem wynosił 9.5 dni. Erupcja była krótka i bardziej eksplozywna od poprzednich paroksyzmów. Chmury zasłaniają widok akustycznie głośnej erupcji, co pokazują kamery na guide-etna.com. Fontanny lawy są wyższe niż w trakcie poprzednich paroksyzmów (600-800 metrów wysokości), a jej wylewy płyną w kierunku Valle del Bove. 'Paroksyzm erupcyjny' to nic innego, niż odrębne znaczenie 'epizodu erupcyjnego'. Aktywny wulkan Manam (Papua Nowa Gwinea) miał kilka paroksyzmów erupcyjnych w latach 1992-96 i 2004-05, podobnie 48 epizodów z fontannami lawy w kraterze Pu’u ’O’o (Kilauea, Hawaje) pomiędzy 1983 a 1986 rokiem (pierwsza faza do tej pory trwającej erupcji wulkanu tarczowego Kilauea).
Trwa kryzys sejsmiczny na wyspie Hierro (Wyspy Kanaryjskie). Zakładam że w niedalekiej przyszłości dojdzie do erupcji wulkanu, choć będzie ona umiarkowana. Wzrasta także emisja ditlenku węgla. Zamknięto na Hierro tunel, a 300 osób zostało ewakuowanych do czasowych schronień na wypadek generowanych przez trzęsienia ziemi osuwisk. Zagrożenia związane z potencjalną erupcją Hierro to wylewy lawy oraz emisja popiołu z otwartych w trakcie wybuchu wulkanu szczelin.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz