Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
niedziela, 10 października 2010
Wyspa Wielkanocna
EASTER ISLAND - Na położonej 3600 kilometrów na zachód od Chile Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui) znajdują się trzy główne wulkany Poike, Rano Kau i Terevaka oraz 70 innych centrów erupcyjnych. Wysoki na 511 metrów Terevaka jest najwyższym punktem wyspy. Nie posiada wyróżnionego krateru erupcyjnego, lecz system grzbietów górskich w kształcie litery U utworzonych przez liczne zapadające się piroklastyczne stożki z wieloma kraterami (największy zwie się Rano a Roi). Większość Wyspy Wielkanocnej utworzona została przez potoki lawy pochodzące z stożków scorii Terevaka. Szeroki na 1 km krater wulkanu Rano Kau zawiera jezioro o średnicy 1.5 km. Wysoki na 370 metrów wulkan tarczowy Poike posiada płytki krater. Na jego południowym zboczu znajdują się trzy pasożytnicze kopuły lawowe Maunga Vai a hera, Maunga Tea-tea i Maunga Parehe. Brak danych o historycznych erupcjach na Wyspie Wielkanocnej. Najmłodsze wylewy lawy w Hiva-Hiva datuje się radiokarbonem na wiek 2000 lat.
Rapa Nui (Wyspa Wielkanocna) słynie z tajemniczych monolitycznych posągów zwanych moai wykutych z wulkanicznego tufu i zgromadzonych m.in na zboczach krateru Rano Raraku. Odnaleziono ich na wyspie 887.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz