czwartek, 30 września 2021

Erupcja lawowa w kalderze Halemaumau wulkanu Kilauea

29 września o godzinie ok. 15.20 lokalnego czasu rozpoczęła się erupcja szczelinowa wulkanu Kilauea na Big Hawaii w kraterze Halemaumau. Na powierzchni zastygłego jeziora lawy otworzyły się szczeliny erupcyjne emitujące fontanny lawy i potoki lawy. Pojawiły się także otwory erupcyjne na zachodniej ścianie krateru. Kod awiacji czerwony. Poprzednia aktywność lawowa w kraterze miała miejsce od grudnia 2020 roku do maja 2021 roku. Tak jak wspomniałem erupcja ograniczona jest do niedostępnej dla turystów kaldery Kilauea. Zdj. USGS.

Kontynuacja rozpoczętej 19 września erupcji wulkanu Cumbre Vieja, która formuje lawową deltę u wybrzeża Tazacorte. Jak informuje Tomasz nieomal wszystkie atrakcje geologiczne na wyspie zamknięte dla turystów m.in. stożek San Antonio czy kaldera Taburiente. Dużo blokad policyjnych, dostęp do miejsca erupcji w zasadzie niemożliwy ze względu na strefę wykluczenia. Erupcja nadal jest niszczycielska: obecnie 855 budynków zniszczonych przez lawę, kolejnych 126 uszkodzonych. 27,4 km dróg pokrywa lawa, obszar pokryty potokami lawy o powierzchni 338,3 hektarów. Lawowa delta wciąż się rozrasta. Jej obecne wymiary to 500 metrów szerokości i 50 metrów wysokości. Unosi się nad nią obłok gazu i pary.

Popularna wśród turystów erupcja Geldingadalsgos w zasadzie ustała od 19 września, ale mamy obecnie rój sejsmiczny 1-2 km na południowy zachód od góry wulkanicznej Keilir z trzęsieniami ziemi o przeciętnej głębokości hipocentrum 6 km. Być może nastąpiła migracja magmy spod doliny Geldingadalir i szczeliny otworzą się koło Keilir. Inna możliwość to definitywny koniec erupcji Geldingadalsgos, a owe trzęsienia ziemi są jego zwiastunem. 

wtorek, 28 września 2021

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja w dużej mierze efuzywna

W dniu 28 września 2021 roku erupcja nowego stożka wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma stała się w dużej mierze lawowa, efuzywna, hawajska. Czoło wylewu lawy znajdowało się w odległości 800-1000 metrów od wybrzeża. Lawa jeszcze nie dotarła do Atlantyku, aczkolwiek opad popiołu już zaczął oddziaływać na morski ekosystem. Boczny otwór erupcyjny tryska lawą na wysokość około 100 metrów i emituje wylew płynnej lawy, który porusza się szybko niczym hawajska lawa pahoehoe. Lawa niszczy kolejne budynki w Todoque, pali drzewa, plantacje bananów, plastikowe szklarnie i składy nawozów, co skutkuje obłokami toksycznego dymu. Kolumna pary i popiołu sięga wysokości 5-6 km. 

Na La Palmę wczoraj dotarł mój znajomy Tomasz. I zaczął mi przesyłać pierwsze zdjęcia i materiały filmowe. Nie sposób dostać się w pobliże aktywnego stożka, gdyż to strefa zamknięta, dużo policyjnych blokad. Na zdjęciu Tomasza Lepicha z 27 września widok na erupcję z La Laguna. 

Płynąca z prędkością 300 metrów na godzinę nowa lawa przecięła o godzinie 20.45 drogę do El Pampillo, którą można się dostać do południowej części gminy Los Llanos de Aridane. 28 września krótko po godzinie 23 lokalnego czasu zaczęła wpływać do Atlantyku w Playa de los Guirres (Playa Nueva), z klifu o wysokości około 100 metrów. Woda zaczęła wrzeć, pojawiły się białe i ciemne obłoki pary i gazu. Wyspa La Palma powiększa się o nowy fragment lądu (tzw. lawową deltę o aktualnych wymiarach 500 x 40 metrów, przy czym 40 metrów to jej oszacowana maksymalna wysokość). Wypływ lawy do oceanu uśmierci lokalny ekosystem morski powodując zakwaszenie wód. 

29 września erupcja nowego stożka wulkanu Cumbre Vieja w toku. Niższy boczny otwór erupcyjny generuje fontanny lawy zasilające wylew płynnej lawy, natomiast główny otwór erupcyjny emituje obłoki popiołu.

Według naukowców z Obserwatorium Wulkanologicznego Goma 18 września (po niespełna 4 miesiącach absencji) jezioro lawy wulkanu Nyiragongo w Kongo pojawiło się ponownie. Owo wspaniałe jezioro lawy zostało odkryte w 1948 roku przez francuskiego wulkanologa Harouna Tazieffa. I zostało wydrenowane w wyniku erupcji wulkanu 10 stycznia 1977 roku, 17 stycznia 2002 roku i 22 maja 2021 roku. Jednak za każdym razem pojawiało się znowu.

niedziela, 26 września 2021

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja trwa już tydzień

Od momentu rozpoczęcia erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma minął już tydzień. To zdecydowanie najbardziej niszczycielski wybuch wulkanu w tym roku - obok krótkiej erupcji wulkanu Nyiragongo w Kongo w maju 2021 roku. Jej najświeższy bilans to 496 zniszczonych budynków i 212,1 hektarów powierzchni i 16.9 km dróg pokrytych lawą, ponad 6200 osób ewakuowanych. W tej chwili gdy piszę te słowa potok lawy niszczy kościół w Todoque, o którego przetrwanie toczyła się w ostatnich dniach walka. Zawaliła się jego dzwonnica. To moment symboliczny tej erupcji, która zdaje się nie tracić wigoru. Tak jak wspomniałem w poprzednim poście 25 września nowy otwór erupcyjny otworzył się na zachód od aktywnego stożka. Główny stożek częściowo się zawalił (kolaps znaczącego fragmentu jego zachodniej flanki), co skutkowało emisją nowego wylewu płynnej lawy, który zaczął niszczyć wszystko, co stanęło mu na drodze. Fontanny lawy zaczęły sięgać wysokości ponad 500 metrów. Zdj. Ingv Vulcani

Moment otwarcia się bocznej szczeliny zarejestrował Marcin Matusiński, który wysłał mi poniższe nagranie: 

https://www.youtube.com/watch?v=GMEb_ob7lG0

EDIT: Czoło wylewu lawy znajduje się obecnie w odległości 1.2 km od wybrzeża. Jednak lawa zapewne dotrze do oceanu. Kwestia najbliższych godzin, może dni. Mieszkańcy nadmorskich dzielnic f San Borondón, Marina Alta, Marina Baja i La Condesa są obowiązani do pozostania we własnych domach i nie wychodzenia na zewnątrz. 

Lotnisko na La Palmie jest otwarte, ale wszystkie lokalne loty zostały anulowane. Na wyspę można się nadal dostać promem z Teneryfy. Promy są jednak przepełnione. Także ceny noclegów na La Palmie znacząco wzrosły, gdyż turyści chcą oglądać erupcję z bezpiecznej odległości. Myślę, że do boomu na oglądanie erupcji wulkanicznych znacznie przyczyniła się islandzka erupcja Geldingadalsgos, która od 19 września pauzuje.   

Obecny bilans erupcji: 569 zniszczonych bądź uszkodzonych budynków, lawa pokryła obszar o powierzchni 232 hektarów i ponad 20 km dróg. 

Rankiem 27 września w zasadzie aktywność erupcyjna głównego stożka zamarła, nastąpił spadek drgań wulkanicznych. Jednak aktywność sejsmiczna jest nadal rejestrowana. Chwilowa pauza? 

Po kilku godzinach spokoju nad nowym stożkiem pojawia się niewysoka kolumna popiołu, której towarzyszą sporadyczne eksplozje. Wulkanolodzy z Involcan potwierdzają wznowienie erupcji. Mimo wszystko wciąż zastanawiam się czy to nie początek końca aktywności erupcyjnej na La Palmie. 

Obecnie erupcja znowu w zasadzie zamarła. Być może zasilanie magmą z komory magmowej już się skończyło. 

EDIT2: O 27 września o godzinie 18.45 nastąpiła reaktywacja erupcji Cumbre Vieja zapoczątkowana przez aktywność strombolijską. Pojawiły się spektakularne fontanny lawy oraz nowy wylew płynnej lawy. To jeszcze nie koniec!

Bilans erupcji 27 września: 686 dotkniętych budynków, w tym 589 zniszczonych i 97 uszkodzonych, 22,2 km drogi zalane lawą, lawa pokrywa obszar o powierzchni 258 hektarów (czyli 315 boisk piłkarskich).

piątek, 24 września 2021

Piąty dzień erupcji wulkanu Cumbre Vieja/ Fuego w Gwatemali

Wpierw wieści z wyspy La Palma. Erupcja strombolijska wulkanu Cumbre Vieja nadal w toku. Kolumna pary i popiołu nad wulkanem sięga wysokości 4.5 km. Z aktywnego krateru mają miejsce imponujące fontanny lawy. Lawa przemieściła się do tej pory na odległość 3.8 km. Już nie ma konsensusu czy w ogóle dotrze do oceanu, gdyż znacznie spowolniła swój progres. Wszystko zależy od długości erupcji oraz od wycieku lawy u źródła erupcyjnego. Szerokość wylewu lawy: 500 metrów, maksymalna grubość: 12 metrów. Aktywne pozostają dwa wylewy lawy, z których tylko południowy porusza się w tempie 4 m/h.

Z powodu erupcji i opadu popiołu zaleca się mieszkańcom nosić na zewnątrz maski FFP2, gogli i czapek z daszkiem.  

Dotychczasowe skutki erupcji: obszar 220 hektarów pokrywa lawa, ponad 400 domów uległo zniszczeniu. Opad popiołu niszczy liczne plantacje bananów na wyspie. Obłok SO2 z erupcji Cumbre Vieja dotarł już do Teneryfy, Fuerteventury i Madery. Wiatr rozwiewa obłok gazu i popiołu w kierunku południowym (El Hierro i La Gomera). Kod awiacji czerwony, ale wszystkie lotniska kanaryjskie póki co działają normalnie. Zdj. Emilio Morenatti AP.  

W ostatnich godzinach eksplozje się nasiliły i zaczęły generować fale uderzeniowe. Na zboczu aktywnego stożka (u jego podstawy) otworzyło się nowe pęknięcie erupcyjne. Fontanny lawy z nowego stożka sięgają wysokości 300-500 metrów. Ewakuacje mają miejsce na obszarach Tacande (Tacande de Abajo i części Tacande de Arriba) i Tajuya.

EDIT: Obecny bilans erupcji wulkanu Cumbre Vieja to 420 zniszczonych budynków, w tym lokalna szkoła oraz 15.2 km dróg, lawa pokrywa obszar o powierzchni 190.7 hektarów. Coraz więcej turystów przybywa na La Palmę, by obserwować erupcję. Rośnie liczba rezerwacji w apartamentach blisko miejsca erupcji, wokół którego obowiązuje jednak 2 kilometrowa strefa wykluczenia. 

26 września z powodu silnych emisji popiołu zamknięte zostało lotnisko na La Palmie, anulowano loty na Teneryfę, Gran Canarię i do Madrytu.  

Rankiem 25 września nowy otwór erupcyjny otworzył się na zachód od głównego stożka, który zawalił się w południowo-zachodniej części. Lawa z niego jest bardziej płynna i przemieszcza się szybko.  

Nagrania, za które serdecznie dziękuję: Marcin Matusiński. 

https://www.youtube.com/watch?v=qppOA8D31Sk

https://www.youtube.com/watch?v=toaQ9TDUoLo 

Kolejna aktualizacja na blogu jutro albo w poniedziałek.

Wulkan Fuego w Gwatemali od wczoraj zintensyfikował aktywność erupcyjną. Zeszły z niego wąwozem Ceniza spływy piroklastyczne, które dotarły na odległość 4-6 km. Kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 4.6 km, dwa wylewy lawy o oszacowanej długości 250 i 350 metrów spływają do wąwozów Ceniza i Trinidad. To bardzo groźny wulkan, co udowodniła jego tragiczna erupcja piroklastyczna 3 czerwca 2018 roku. 

Przy okazji podrzucam wywiad ze mną przeprowadzony przez dziennikarkę Interii:

https://styl.interia.pl/podroze/news-o-erupcji-cumbre-vieja-i-nie-tylko-inne-wulkany-tez-moga-nas,nId,5502602

wtorek, 21 września 2021

Kontynuacja erupcji wulkanu Cumbre Vieja i wybuch wulkanu Etna

                                               
Wpierw trochę o aktualnej sytuacji na kanaryjskiej wyspie La Palma. 20 września o godzinie 09.32 wieczorem miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 4.1. Krótko potem na obszarze Tacande otworzyła się nowa szczelina erupcyjna. Ewakuacje objęły mieszkańców ulic El Espigon, Camino Nuevo i górnej partii Echedey (około 700 osób). 

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja zniszczyła już przynajmniej 166 budynków i zmusiła do ewakuacji 6000 ludzi. Nie dotarła jeszcze do oceanu, gdyż znacznie spowolniła przemieszczanie się. Pokryła już obszar ponad 100 hektarów.

Wylew lawy z erupcji dociera powoli do miasteczka Todoque, cześci Los Llanos de Aridane. Zamknięte zostały liczne drogi np. LP-211, LP-212, LP-213, LP-215, LP-2. Wciąż formuje się nowy stożek żużlowy, który zapewne zostanie w przyszłości nazwany. 

EDIT: Oszacowane straty ekonomiczne erupcji na La Palmie wynoszą obecnie ponad 20 milionów euro. A erupcja trwa zaledwie od 3 dni. Zniszczeniu uległy już 183 budynki i liczne ogrody, drogi, pola uprawne czy winnice. Liczba  samych budynków farmerskich pokrytych przez lawę oscyluje wokół 300. Uszkodzony został system irygacyjny kluczowy dla lokalnej agrokultury. W tej chwili szerokie jęzory lawy dotarły do miejscowości Todoque i ją niszczą. 1200 mieszkańców Todoque zostało zmuszonych do opuszczenia miejsca, w którym mieszkali. Ma miejsce znacząca aktywność sejsmiczna, inflacja gruntu wynosi już 30 cm. Ewakuowani są w tej chwili mieszkańcy La Laguna.  

Lawa jeszcze nie dotarła do oceanu. Jej interakcja z wodą może skutkować gwałtownymi eksplozjami i uwolnieniem kwasu solnego. Czas trwania erupcji Cumbre Vieja wulkanolodzy określili w przedziale od 24 do 84 dni, czyli uśredniając 55 dni. Ja obstawiam nadal 2-3 tygodnie, może miesiąc. Oczywiście mogę się mylić.

Wulkan emituje lawę bazaltową z fenokryształami piroksenów i plagioklazów - typową dla erupcji hawajskich, lawowych. 

Na nagraniu potok lawy już w Todoque.

https://www.youtube.com/watch?v=EAf171TPIZ4

EDIT 2: Według najnowszych informacji lawa z wulkanu Cumbre Vieja pokryła już 154 hektary obszaru i zniszczyła 320 budynków. Czoło wylewu lawy przemieszcza się z prędkością 120 m/h i znajduje się w odległości około 2.5 km od oceanu. Maksymalna grubość wylewu lawy wynosi 12 metrów. Deformacja gruntu wynosi obecnie 28 cm.

EDIT 3: Stan 23 września 2021 roku. Lawa z wulkanu Cumbre Vieja przemieszcza się obecnie z żółwią prędkością 4 m/h. Pokrywa już obszar o powierzchni 166 hektarów, straty materialne to 400 zniszczonych budynków. Potok lawy niszczy także cenny obszar rolniczy na wyspie np. plantacje bananów. Sześć dróg pozostaje zamkniętych na La Palmie. Zniszczenia są ogromne, ale to erupcja szczelinowa, lawowa, mniej groźna od erupcji eksplozywnych ze spływami piroklastycznymi. 

Rankiem 23 września otworzyły się dwie nowe szczeliny erupcyjne. Ewakuowana została wioska Tacande. Miejscowi i turyści obserwują erupcję z drogi LP-3. Fontanny lawy sięgają wysokości 200-300 metrów, a kolumna pary i popiołu 2-4 km. Lawa znacznie spowolniła swój bieg ze względu na płaską topografię terenu, ale wylew lawy poszerzył się. I nadal jest nie do zatrzymania.

Kolejna aktualizacja jutro albo pojutrze.

Po trzech tygodniach spokoju wulkanem Etna na Sycylii targnął kolejny paroksyzm erupcyjny z New SE Crater, który rozpoczął się o godzinie 08.55 rano. Na miejscu (Pizzi Deneri i okolice) jest Grzegorz Gawlik, który podesłał mi kilka zdjęć i nagranie. Kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 9 km, miały miejsce fontanny lawy, pojawił się wylew lawy. Etna wybucha obecnie rzadziej (mniej więcej co trzy tygodnie), ale prawie zawsze spektakularnie. Zdj. G. Gawlik i Reuters.

niedziela, 19 września 2021

Rozpoczęła się erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma

                                                         

19 września 2021 roku o godzinie 15.12 lokalnego czasu rozpoczęła się pierwsza od 1971 roku erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma (Wyspy Kanaryjskie). Lokalizacja szczelin erupcyjnych to Cabeza de Vaca, gmina El Paso, blisko Montana Rajada, pomiędzy Jedey a El Paraiso. Wbrew temu co piszą np. w Onet czy TVN24 nie doszło do erupcji stożka Teneguia, który wybuchł w 1971 roku - była to ostatnia jak dotąd erupcja wulkanu Cumbre Vieja. Dzisiaj rodzimi dziennikarze nie popisali się z researchem. W każdym razie otworzyły się dwie szczeliny erupcyjne i lawa przecięła drogę LP-212. Aktywnych pozostaje 7 otworów erupcyjnych, które wyrzucają fontanny lawy. Wylewy lawy docierają powoli do pierwszych zabudowań. Ich mieszkańcy zostali wcześniej ewakuowani. W porównaniu do trwającej już pół roku erupcji  szczelinowej Geldingadalsgos na Islandii tutaj mogą być zniszczenia. Trwają ewakuacje ludzi. Potoki lawy niszczą pierwsze zabudowania w osadzie Montana Rajada. W pierwszych godzinach erupcji zamknięte zostało lotnisko na La Palmie.

Erupcja Cumbre Vieja nie była zaskoczeniem. Od 11 września zarejestrowano ponad 5000 trzęsień ziemi oraz dochodzącą do 15 cm deformację gruntu. Potencjalnie zagrożone są gminy Fuencaliente, Los Llanos de Aridane, El Paso, Tazacorte i Villa de Mazo (populacja 35 000 ludzi). Zdj. TV Canarias/Reuters.

Ten post będzie jeszcze aktualizowany. 

EDIT: W ciągu kilkunastu godzin od początku erupcji lawa o przeciętnej grubości 6 metrów, temperaturze 1075 stopni Celsjusza, przemieszczająca się z prędkością 700 m/h zniszczyła, tudzież uszkodziła 80-100 domostw w gminie El Paso. Kolumna popiołu i gazu sięga wysokości 1.5-3 km. Najbliżej aktywnego centrum erupcyjnego znajdują się El Paraiso i Cabeza de Vaca. Wszyscy mieszkańcy zostali z nich ewakuowani. W ostatnich godzinach ewakuowano także mieszkańców Todoque i La Laguna w gminie Los Llanos de Aridane. Ponad 5000 osób musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania, ewakuowano również 500 turystów z hotelu w Puerto Naos. Czynione są wysiłki, by zapobiec ogromnym zniszczeniom infrastruktury.

Szczeliny erupcyjne otworzyły się w pobliżu zalesionego szlaku Camino Cabeza de Vaca. Wciąż trwa inflacja gruntu. Być może otworzą się nowe szczeliny erupcyjne. Lada moment lawa może dotrzeć do oceanu, być może w Playa Nueva, Los Guirres. Wokół głównego otworu erupcyjnego formuje się nowy stożek żużlowy. Aktywne pozostają pożary lasu. Wokół wulkanu rozciągnięto strefę wykluczenia o średnicy 2 km. Lotnisko na La Palma pracuje normalnie.

Podejrzewam, że erupcja może potrwać 2-3 tygodnie, może miesiąc. Tyle przynajmniej trwały poprzednie erupcje szczelinowe na La Palmie w latach 1949 i 1971. 

Silne emisje popiołu mają miejsce z aleuckiego wulkanu Semisopochnoi (krater North Cerberus). Kod awiacji czerwony. 

piątek, 17 września 2021

Rój trzęsień ziemi na kanaryjskiej wyspie La Palma

Od 11 września 2021 roku trwa intensywny rój trzęsień ziemi na kanaryjskiej wyspie La Palma pod wulkanem Cumbre Vieja. Płytkie trzęsienia ziemi wskazujące na intruzję świeżej magmy mają miejsce na głębokości 8-3-1 km. Maksymalna deformacja gruntu zarejestrowana 15 września wyniosła 6 cm. Nadal nie wiadomo jednak czy dojdzie do erupcji wulkanicznej. Poprzednie roje trzęsień ziemi pod Cumbre Vieja nie skutkowały erupcją szczelinową. Może tak będzie i tym razem? Jeśli jednak dojdzie do erupcji na La Palmie to zapewne będzie umiarkowanie eksplozywna, szczelinowa, z potokami lawy docierającymi do morza tak jak w latach 1585, 1646, 1712, 1949 i 1971.

Erupcja Geldingadalsgos w toku. Już jest dłuższa od erupcji Holuhraun w latach 2014-15 (180 dni vs 182 dni). Wyciek lawy ma miejsce do doliny Natthagi i pokrył już niedawno otworzony szlak A. Powierzchnia obszaru lawowego wynosi już 4.6 km kwadratowych, objętość wyprodukowanej lawy = 143 miliony metrów sześciennych. Aktywny krater jest głęboki na około 70 metrów. Daleko jeszcze erupcji Geldingadalsgos do długości erupcji Surtsey, która trwała z przerwami od listopada 1963 roku do czerwca 1967 roku i uformowała nową wyspę wulkaniczną. Zdj. z powietrza Atlantsflug.

Trwają silniejsze niż zazwyczaj emisje popiołu z meksykańskiego wulkanu Popocatepetl. Wysokość chmur popiołu 1.5-3 km.

sobota, 11 września 2021

Żółty kod awiacji i poziom niepewności dla wulkanu Askja

Trochę wieści głównie z Islandii:  

Poziom niepewności i żółty kod awiacji dla kaldery Askja na Islandii ze względu na inflację (podnoszenie się gruntu) wskazującą na intruzję świeżej magmy. Ostatnia, trwająca 5-6 tygodni erupcja Askja miała miejsce w 1961 roku i obejmowała fontanny lawy oraz formowanie się pola lawowego. Do potężnej erupcji kaldery doszło w 1875 roku. Spowodowała ona głód na Islandii i masową emigrację Islandczyków do USA i Kanady. Oczywiście już na niektórych  portalach pojawiły się wydumane pogłoski o rychłej silnej erupcji Askja, która spowoduje opad popiołu na Europę. 

Obecnie trwająca erupcja Geldingadalsgos udowodniła co innego: wybuchy wulkanów mogą być względnie przyjaznym i atrakcyjnym widowiskiem dla mas. Są fascynujące, fotogeniczne i niezwykłe.

Pomijając erupcję w 1875 roku wszystkie inne erupcje Askja były umiarkowanie, tudzież niewielkie, głównie szczelinowe. W większości przypadków takie intruzje magmowe nie skutkują erupcją. Nie ma także podstaw, by sądzić, że przyszła erupcja kaldery będzie potężna. Apeluję o rozwagę i wyważoną treść w przypadku pisania artykułów o wulkanach, choć i tak ten apel przejdzie bez echa. 

Po 9 dniach braku aktywności erupcyjnej w kraterze Ragnar dziś pojawiła się lawa. Wyciek lawy ma miejsce z pęknięcia na północno-zachodnim zboczu krateru Ragnar, czyli lawa wypływa także na zewnątrz krateru. Lawa wypływa również w kilku miejscach z systemu tub lawowych formując nowe jezioro lawy w dolinie Gelidingadalir. Jest co oglądać. Szkoda, że mnie tam obecnie nie ma. Pauza w erupcji charakteryzująca się skromnym odgazowaniem trwała od 2 do 11 września. 19 września erupcji Geldingadalsgos stuknie 6 miesięcy. To już za kilka dni.

Osłabły emisje popiołu z wulkanu Pagan Island (Mariany). 

Rankiem 7 września miała miejsce emisja popiołu z centrum erupcyjnego Mount Cerberus wulkanu Semisopochnoi (Aleuty, Alaska) - na zdjęciu AVO.

czwartek, 2 września 2021

Umm Jirsan: Jaskinia zwierzęcych kości

W jaskini (tubie lawowej) Umm Jirsan o długości 1.5 km, wchodzącej w skład obszaru wulkanicznego Harrat Khaybar w północnej Arabii Saudyjskiej badacze odkryli dziesiątki tysięcy zwierzęcych kości należących do 14 gatunków fauny, w tym do bydła, koni, kóz, osłów, wielbłądów, gryzoni, etc. Niektóre z odkrytych kości były ludzkie, zapewne wywleczone z cmentarzy. Ową gigantyczną liczbę zwierzęcych kości przez lata gromadziły w jaskini hieny, których szkielety i sfosylizowane odchody (tzw. koprolity) także odkryto w Umm Jirsan. Akumulacja dobrze zachowanych zwierzęcych kości w tubie lawowej przez hieny promieniste (Hyaena hyaena) trwała od około 7000 lat. 

Sceneria rodem z filmu przygodowego o Indianie Jonesie. Całość artykułu naukowego na ten temat:

https://link.springer.com/article/10.1007/s12520-021-01365-6

1 września 2021 roku rozpoczęły się emisje gazu i popiołu z wulkanu Pagan Island (Mariany). 

2 września o godzinie 06.40 lokalnego czasu rozpoczęła się emisja popiołu z wulkanu Telica w Nikaragui. Kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 2.1 km.