piątek, 30 października 2020

Spływy piroklasyczne schodzą z wulkanu Sinabung

Z wulkanu Sinabung (Sumatra, Indonezja) schodzą od kilku dni niewielkie spływy piroklastyczne generowane przez niestabilną kopułę lawową.  Docierają one na odległość 1.5-2.5 km.

21 października zarejestrowano erupcję kamczackiego wulkanu Karymski, która wygenerowała obłok popiołu sięgający wysokości 6 km. 22 października wybuchł natomiast inny kamczacki wulkan Bezimienny (Bezymianny) generując kolumnę popiołu o wysokości 9 km. 

Podniesiony został stopień alarmu dla aleuckiego wulkanu Korovin ze względu na wzrost aktywności sejsmicznej i odgazowanie dwutlenku siarki. Korovin posiada w jednym z kraterów toksyczne jezioro kraterowe. Ostatnia aktywność erupcyjna tego wulkanu w 2005 roku. 

W październiku 2020 roku podmorski wulkan blisko wyspy Majotta nadal wykazywał aktywność erupcyjną. Na północny zachód od wulkanu wykryto na dnie świeże wylewy lawy o grubości dochodzącej do 60 metrów. 

Etna (Sycylia, Włochy) - aktywność strombolijska różnorodnej intensywności w New SE Crater, Northeast Crater (NEC), odgazowanie z kraterów Bocca Nuova i Voragine. Od kilku dni partie szczytowe wulkanu są ładnie przyprószone śniegiem. 

Stromboli (Wyspy Liparyjskie)  - regularna aktywność strombolijska wyrzucająca materiał wulkaniczny (lapilli oraz bomby wulkaniczne) na wysokość 80-250 metrów plus emisje popiołu.

Wybaczcie brak większej aktywności na blogu, ale mimo wzrostu wykładniczego zachorowań na Covid19 uczestniczę w protestach związanych z wyrokiem TK zaostrzającym prawo aborcyjne z 22 października 2020. Nie mogę być obojętny, jeśli chodzi o łamanie praw kobiet.

poniedziałek, 5 października 2020

Shikotan i rdzewiejące sowieckie czołgi

Zachwyciły mnie ongiś zdjęcia rdzewiejących sowieckich czołgów na kurylskiej wyspie Shikotan, zatem to dobry powód, by o niej pokrótce napisać. To jedna z najbardziej płaskich (maksymalna wysokość 414 metrów) i zielonych wysp archipelagu Kuryli, w języku rdzennych Ajnów 'wielkie miasto'. Dwa wygasłe wulkany na wyspie nazywają się Tomari i Notoro. Na wyspie znajdują się dwie wioski połączone ze sobą drogą o długości 9 km. 

Skąd się wzięły czołgi na Shikotan? Wyspa od lat stanowi terytorium sporne z Japonią. We wrześniu 1945 roku pod koniec II Wojny Światowej Rosjanie dokonali inwazji na Shikotan. Po dziś dzień kurylskie wyspy Iturup, Kunaszyr i Shikotan oraz wysepki Habomai pozostają pod rosyjską jurysdykcją. Kiedyś mieszkały na nich japońskie społeczności rybackie. Zamontowane na Shikotan czołgi miały stanowić nadbrzeżną artylerię ochronną w razie próby odbicia wyspy przez Japonię. Zdj. Konstantin Antipin.

2 października 2020 roku podniesienie kodu awiacji na żółty dla islandzkiego wulkanu Grímsvötn. Wulkan może w przyszłości wybuchnąć, ale wcale nie musi. Warto go jednak starannie monitorować. 

Od 28 września 2020 roku trwa rój trzęsień ziemi na wulkanie Soufriere (Gwadelupa). 3 października 2020 roku wciąż miały miejsce kryzys sejsmiczny oraz deformacja gruntu związane z wierzchołkiem i wschodnim zboczem wulkanu Piton de la Fournaise na wyspie Reunion. Do erupcji na razie jednak nie doszło. 

Generalnie brak znaczącej aktywności erupcyjnej w ostatnim czasie. Muszę się w końcu zebrać i dokończyć wrzucanie zdjęć z niedawnej wyprawy na wulkan Etna.Trochę to odwlekam, bo blogspot zmienił zasady funkcjonowania, które są dla mnie ze wszech miar irytujące - zwłaszcza w materii umieszczania zdjęć. Nie radzę sobie z tym.

Przy okazji link do mojego profilu Patronite. Z góry dziękuję choćby za najmniejsze wsparcie finansowe.

https://patronite.pl/wulkanyswiata