środa, 27 lipca 2016

Kilauea, Katla i Sakurajima

26 lipca wylew lawy 61G dotarł do oceanu o godzinie 01.15. Kilka godzin wcześniej znajdował się w odległości 110 metrów od Pacyfiku.

47 eksplozja wulkanu Sakurajima wczesnym rankiem 26 lipca 2016 roku wygenerowała obłok erupcyjny sięgający wysokości 5 km.

Od 26 lipca wzrost aktywności sejsmicznej pod podlodowcowym wulkanem Katla (na zdjęciu mojego autorstwa z kwietnia 2014 roku). Dwa trzęsienia ziemi miały magnitudę 3.2. 25 lipca poziom wody w rzece Múlakvísl wzrósł. Miała miejsce niewielka powódź glacjalna. Na razie brak innych oznak przyszłej erupcji tego wulkanu, który po raz ostatni wybuchł silnie w 1918 roku.

Od niedawna działam na Twitterze. Zapraszam do obserwacji.

https://twitter.com/Wulkany1

EDIT: Kurylski wulkan Chikurachki (Czikuraczki) wygenerował dzisiaj obłok erupcyjny o wysokości 5 km.

czwartek, 21 lipca 2016

Gamalama i kamczackie wulkany

Podwyższony stopień alarmu dla indonezyjskiego wulkanu Gamalama na wyspie Ternate ze względu na wzrost aktywności sejsmicznej. Obłok 'dymu' nad wulkanem sięgnął wysokości 200 metrów. Gamalama wybuchł w grudniu 2014 roku doprowadzając do zamknięcia lotniska Babullah na okres dwóch tygodni (na zdjęciu ANTARA/Rosa Panggabean).

18 lipca wulkan Kluczewska Sopka wygenerował obłok erupcyjny o wysokości 6 kilometrów. Wylewy lawy płyną wzdłuż kanionu Apakhonchich. W nocy wierzchołek wulkanu żarzy się. Obecność anomalii termicznej rejestrowanej przez dane satelitarne.

Wzrost kopuły lawowej wulkanu Szywiełucz wciąż trwa. Obejmuje gorące lawiny, aktywność fumaroliczną oraz żarzenie się kopuły. Obecność anomalii termicznej rejestrowanej przez dane satelitarne.

Umiarkowana eksplozywno-efuzywna erupcja kurylskiego wulkanu Alaid (Ałaid) jest kontynuowana.

Dane satelitarne wskazują że wschodnia część wyspy Bristol wchodzącej w skład archipelagu Sandwich Południowy stała się szara. Może to być popiół z trwającej erupcji wulkanu Mount Sourabaya bądź stopienie lodu i śniegu w następstwie erupcji. Brakuje mi dokumentacji fotograficznej tej erupcji, oj brakuje...

Nowa faza erupcyjna japońskiego wulkanu Suwanosejima obejmująca aktywność strombolijską z krateru Otake.

Wreszcie założyłem konto na Twitterze. Będzie to nowy kanał promocyjny dla bloga - zamierzam tam wrzucać krótkie notki odnośnie aktywności wulkanów i katastrofalnych trzęsień ziemi. Książka jest w 99% napisana, ale niestety mam kłopot z jej wydaniem czego mogłem się spodziewać.

https://twitter.com/Wulkany1?lang=pl

poniedziałek, 11 lipca 2016

Santiaguito i Kilauea

10 lipca po 7 dniach ciszy silna erupcja wulkanu Santiaguito (kopuła lawowa Caliente) wygenerowała obłok erupcyjny o wysokości 5.5 km. Spływy piroklastyczne zeszły południowymi stokami wulkanu na odległość 2 kilometrów.

Wylew lawy 61g na południowy wschód od stożka Pu'u O'o wciąż płynie nadbrzeżnym płaskowyżem, choć nieco zwolnił. Lawa znajduje się w odległości kilometra od Pacyfiku. Jeśli dopłynie do oceanu to dojdzie do eksplozji i emisji parzących obłoków pary. Dopłynięcie do oceanu może zająć jej 8 dni, o ile wcześniej się nie zatrzyma.

Mija rocznica paroksyzmu erupcyjnego meksykańskiego wulkanu Colima (11-12 lipca 2015 roku) - najsilniejszego od roku 1982. Zdj. Cuartoscuro.

środa, 6 lipca 2016

Erupcja wulkanu Mount Curry zagraża pingwinom

Od marca 2016 roku aktywność erupcyjną wykazuje wulkan Mount Curry (Mount Asphyxia) na jednej z wysp sub-antarktycznego archipelagu Sandwich Południowy. Na wyspie Zavodovski znajduje się największa na Ziemi kolonia pingwinów maskowych licząca ponad milion osobników, a także 180 000 pingwinów złotoczubych. Po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.2 w pobliżu archipelagu British Antarctic Survey wysłała w ten rejon statek badawczy. Obok erupcji Mount Curry potwierdzono także erupcję wulkanu Mount Sourabaya na wyspie Bristol. Aktywny otwór erupcyjny wulkanu znajduje się na zachodniej stronie wyspy Zavodovski. Popiół z wulkanu opada na jego niższe zbocza, gdzie stłoczone są pingwiny. 1/3 - połowa powierzchni wyspy jest pokryta popiołem. W grudniu 2016 roku bądź w styczniu 2017 roku mają wyruszyć dwie ekspedycje badawcze, których celem będzie oszacowanie wpływu erupcji na kolonie pingwinów. Zdjęcie wybuchającego Mount Curry wykonał David Virgo w ubiegłym miesiącu, czyli w okresie gdy pingwiny zrzucają pióra, zatem nie mogą opuścić wyspy.

https://www.bas.ac.uk/media-post/penguin-colonies-at-risk-from-erupting-volcano/

piątek, 1 lipca 2016

Ładna eksplozja wulkanu Santiaguito

W widowiskowy sposób lipiec przywitał wulkan Santiaguito. Kopuła lawowa Caliente 1 lipca o godzinie 09.20 wygenerowała obłok erupcyjny o wysokości 5 km, a spływy piroklastyczne dotarły do kanionów na południe od kompleksu wulkanicznego. To czwarta znacząca erupcja Santiaguito w ciągu ostatnich tygodni. Muszę przyznać że tegoroczna faza erupcyjna Santiaguito jest pełna wigoru. W czerwcu 2016 roku wulkanolog Oliver Lamb, który w trakcie prac polowych badał kopułę lawową Caliente oszacował wymiary modyfikowanego przez eksplozje krateru: szerokość 200-300 metrów, głębokość 150 metrów.

Link do zdjęcia i artykułu Olivera Lamba: http://crackingvolcanoes.blogspot.com/2016/06/big-things-at-santiaguito-guatemala.html

Jeśli chodzi o aktywność erupcyjną wulkanów w 2016 roku to Santiaguito póki co nie ma sobie równych.