Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
poniedziałek, 30 grudnia 2013
Odkryto zdjęcia fotografa zabitego przez wulkan Mount Saint Helens
Reid Blackburn zrobił owe zdjęcia w kwietniu 1980 roku w trakcie przelotu nad niespokojnym wulkanem. Pozostawił rolkę z filmem w studio Columbian, ale nie została wywołana. 18 maja 1980 roku Blackburn zginął w wyniku potężnego wybuchu wulkanu, który sproszkował jego zbocze. Czarno-białe zdjęcia Blackburna odkryła asystentka fotografa Linda Lutes i dopiero teraz zostały wywołane. Być może Blackburn nie był z tych zdjęć zadowolony, być może nie odpowiadał mu używany aparat. Krótko po śmierci Blackburna w strefie wybuchu odkryto samochód fotografa, w którym siedział, w tym jego aparat. Rolka w nim była jednak zbyt uszkodzona z powodu intensywnego żaru, aby ją wywołać. Ciało fotografa znajdowało się w samochodzie. Zabił go spływ piroklastyczny.
Link: http://www.king5.com/news/local/237402741.html
EDIT: Nowa i rosnąca kopuła lawowa sumatrzańskiego wulkanu Sinabung zaczęła produkować niebezpieczne spływy piroklastyczne. Najdalej dotarły one na odległość 2.5 km. Dla porównania spływy piroklastyczne z wulkanu Merapi w 2010 roku docierały na odległość ponad 20 km.
Poza tym aktywność erupcyjną wykazują wulkany Dukono (eksplozywna aktywność erupcyjna), Cleveland (małe eksplozje) oraz Suwanosejima (częste eksplozje strombolijskie).
niedziela, 29 grudnia 2013
Erupcja wulkanu San Miguel w Salwadorze
Rankiem o 10.50 lokalnego czasu rozpoczęła się erupcja wulkanu San Miguel w Salwadorze (na zdjęciach). Eksplozja wulkaniańska wygenerowała wysoki obłok popiołu o szacowanej wysokości 5 km. Rozpoczęła się ewakuacja 5000 ludzi mieszkających w promieniu 3 km od wulkanu. Do ostatniej słabej erupcji San Miguel doszło w 2002 roku (VEI = 1). Nowa erupcja całkowicie zaskoczyła mieszkańców okolic wulkanu. Ostatni wybuch wulkanu w Salwadorze miał miejsce w 2005 roku, kiedy to wybuchł wulkan Santa Ana.
EDIT: W tej chwili obłok popiołu nad San Miguel sięga wysokości 9 km. Popiół opada na społeczności w departamentach San Miguel, Usulutan i San Vicente.
Wygląda na to, że Etna zmierza w kierunku 21 paroksyzmu erupcyjnego w tym roku. New SE Crater targają niemal ciągłe eksplozje strombolijskie, wzrasta poziom drgań... Obserwujcie kamery skierowane na ów wspaniały sycylijski wulkan. I rzeczywiście paroksyzm erupcyjny Etny właśnie trwa. Obejmuje silne eksplozje strombolijskie, niskie fontanny lawy oraz wylew lawy ze szczeliny na południowo-wschodnim stoku New SE Crater.
czwartek, 26 grudnia 2013
Nijima łączy się z Nishino-shimą
Nowo powstała japońska wysepka wulkaniczna Nijima łączy się z Nishino-shimą. Zachwycający przykład ewolucji geologicznej. Proponuję nową nazwę: Nishino-nijima. :-) Na Nijima wciąż mają miejsce eksplozje strombolijskie z centralnego krateru. Umiarkowana aktywność strombolijska ma także miejsce z bocznego otworu. Z bocznej szczeliny wypływa lawa. Nijima przestała zatem być odrębną wysepką, a stała się aktywnym wulkanem na wysepce Nishino-shima.
Młoda szwedzka artystka Frida Fjellman tworzy ze szkła i ceramiki wybuchające wulkany. I muszę przyznać, że jej kreacje zatytułowane 'Vulkaner' robią wrażenie.
niedziela, 22 grudnia 2013
Nowa erupcja w Chile czy pożar?
Pilot samolotu zaobserwował erupcję (?) z grupy pięciu stożków żużlowych Palena w południowym Chile. Na Twitterze pojawiło się zdjęcie Andersa Gillmora, ale nadal nie wiadomo czy chodzi o dziki pożar czy o wybuch wulkanu. Pięć holoceńskich wulkanów (stożków żużlowych) znajduje się na północny wschód od wulkanu Melimoyu.
Z dalszych obserwacji wynika, że jednak jest to intensywny pożar buszu. Niemniej obłok robi wrażenie!
Europa i jej gejzery
W czasie jesiennego spotkania w San Francisco naukowcy z Southwest Research Institute of San Antonio ujawnili, że dostrzeżono obłoki pary sięgające wysokości 150 km nad lodową powierzchnią księżyca Jowisza, Europa, na którym temperatury sięgają od -160 do -220 stopni Celsjusza. Mieli wykryć dwa gejzery tryskające przez siedem godzin w czasie gdy ów księżyc znajdował się w najdalszym punkcie orbity od Jowisza. Jeśli obserwacje się potwierdzą, może okazać się, że niezbadane wody podlodowego oceanu Europy sięgają powierzchni lodu, co też ułatwi przyszłe misje kosmiczne. Astrobiolodzy wierzą, że ocean na Europie ma warunki niezbędne do rozwoju organicznego życia. Podobne obłoki wskazujące na obecność gejzerów wykryto wcześniej na księżycu Saturna, Enceladusie.
wtorek, 17 grudnia 2013
Sinabung i Nijima
Pomimo że erupcja sumatrzańskiego wulkanu Sinabung ustała (wulkan emituje obecnie obłok gazu) w ciągu ostatnich kilku dni nastąpił znaczący wzrost aktywności sejsmicznej. Wykryto hybrydowe trzęsienia ziemi oraz inflację gruntu wskazujące na ruch magmy, co może prowadzić do przyszłych erupcji eksplozywnych.
A Nijima wciąż rośnie. Wylewy lawy powiększają powierzchnię wysepki, której długość wynosi obecnie 400 metrów, a szerokość 300 metrów.
sobota, 14 grudnia 2013
Dwudziesty paroksyzm erupcyjny Etny w 2013 roku...
...zaczął się wczoraj wieczorem, a skończył dziś rano. Nie był jednak tak intensywny jak poprzednie. Wyprodukował relatywnie niskie fontanny lawy z New SE Crater, niewielki obłok popiołu i mały wylew lawy w kierunku Valle del Bove. W tej chwili nadal mają miejsce słabe eksplozje strombolijskie, emisja popiołu i efuzja lawy. Zdjęcie: Francesco Tomarchio.
środa, 11 grudnia 2013
Oszacowano magnitudę i rozmiar prehistorycznej erupcji w Australii
Erupcja ta miała miejsce z monogentycznego centrum erupcyjnego Mount Gambier 5000 lat temu. Aby oszacować jej rozmiar i magnitudę australijscy badacze posłużyli się komputerowym modelowaniem geometrycznym 3D i termodynamiką. Erupcja miała siłę 4 w skali VEI, a chmura erupcyjna sięgnęła wysokości 5-10 km. Magma dotarła na powierzchnię z głębokości 80 km, doszło do interakcji części z niej z płytko zalegającą wodą gruntową, co spowodowało silne eksplozje.
Co słychać wśród wulkanów na świecie? W dniu dzisiejszym wulkan Kluczewska Sopka wyprodukował obłok popiołu sięgający wysokości 6-7 km. Rankiem 10 grudnia wulkany Sinabung (Sumatra, Indonezja) i Bagana (Papua Nowa Gwinea) w trakcie eksplozji wygenerowały chmury popiołu sięgające wysokości odpowiednio 12 km i 3 km. Od 2 tygodni wulkan Sinabung jest objęty czerwonym alarmem - ewakuacja z jego okolic objęła 17 000 ludzi.
piątek, 6 grudnia 2013
Kilauea i Pompeje
Pod Poznaniem początek zimy i silne wiatry, a wulkany na świecie jakoś osłabiły swą aktywność erupcyjną, stąd też brak postów na blogu.
1) Kilauea (Hawaje) - Erupcja lawowa trwa w dwóch lokalizacjach. Poziom jeziora lawy w kraterze Halema`uma`u fluktuuje pozostając na wysokości 50-60 metrów ponad powierzchnią krateru. Stożek Pu`u `O`o produkuje wylew lawy zwany Kahauale`a 2 - niektóre z jego odgałęzień palą las na północny wschód.
2) Pompeje w coraz gorszym stanie. Włoski rząd kompletnie zaniedbał tę niebagatelną atrakcję turystyczną w pobliżu Wezuwiusza. Dla publiki otwartych jest w tej chwili zaledwie 5 miejsc, a w 1956 roku do zwiedzania udostępnione były 64. Z powodu opadów i silnych wiatrów walą się ściany antycznej metropolii. W ozdobionym freskami Domu Małej Fontanny odpada gips. Fundusze przeznaczone na odrestaurowanie ruin mogła przejąć i sprzeniewierzyć mafia. W 2010 roku doszło do zawalenia się ozdobionego freskami Domu Gladiatorów, co wywołało publiczne oburzenie.
wtorek, 3 grudnia 2013
Dziewiętnasty paroskyzm erupcyjny Etny
Etna jak widać nie próżnuje. Wcale się nie zdziwię, gdy końcówka roku będzie należeć dp tego sycylijskiego wulkanu. 2 grudnia 2013 roku liczne otwory erupcyjne Nowego Południowo-Wschodniego Krateru były w stanie intensywnej erupcji strombolijskiej generującej fontanny lawy osiągające wysokość setek metrów. Wylewy lawy z New SE Crater dotarły do Valle del Bove. Opad popiołu i lapilli miał miejsce na północ i północny zachód od Etny. Zdjęcie autorstwa Antonio Maugeri.
30 listopada mała erupcja freatyczna jawajskiego wulkanu Merapi wyprodukowała obłok erupcyjny sięgający wysokości 500 metrów. Trwają eksplozje i emisje popiołu z sumatrzańskiego wulkanu Sinabung. Lawina w jego pobliżu spowodowana ulewnym deszczem uśmierciła 1 grudnia 9 osób.
3 grudnia 2013 roku doszło do serii kolapsów kopuły lawowej wulkanu Szywiełucz - wyprodukowały one spływy piroklastyczne i chmurę popiołu sięgającą wysokości 10 km.
Nijima wciąż rośnie. Wysokość stożka na wysepce wynosi już 38 metrów, erupcja strombolijska trwa, lawa na południowym wschodzie formuje płaskowyż.